مقالات

نیتروژن ساز صنعتی چیست؟

نیتروژن ساز صنعتی

یکی از مهمترین محصولاتی که در صنایع به کار برده می شود، دستگاه نیتروژن ساز می باشد که توسط برندهای زیادی طراحی و ساخته می شود. افرادی که با این دستگاه کار می کنند، تا حدودی می دانند که نیتروژن ساز صنعتی چیست؟ و به چه دردی می خورد. ولی بهتر است که با کارایی دقیق آن جهت خرید کمپرسور هوا آشنا شوید و بدانید که اصلا این دستگاه چه اهمیتی در صنایع دارد.

دستگاه نیتروژن ساز چیست؟

از جمله مهمترین تجهیزاتی که در صنعت به کار برده می شود، نیتروژن ساز صنعتی می باشد. در واقع کارایی این دستگاه زمانی مشخص می شود که صنعتی به استفاده مداوم از گاز نیتروژن نیاز داشته باشد. براین اساس، این صنایع مجبور هستند که به صورت پیوسته از نیتروژن استفاده کنند که این کار باعث صرف هزینه زیاد برای سیلندرهای گاز می شود. همچنین باید زمان زیادی را برای پر کردن و خرید آن ها هدر داد. اما با خرید این دستگاه تا حد زیادی می توان در هزینه و زمان صرفه جویی کرد.

نیتروژن ساز صنعتی

از آنجایی که بهترین روش برای تامین نیتروژن، جداسازی آن از هوا می باشد، این کار در صنعت به وسیله این دستگاه انجام می شود. این دستگاه در طراحی ساختار خود از دو برج تشکیل شده است که داخل هر یک از آن ها از مواد جاذبی به نام کربن مولکولاریسو استفاده شده است. این مواد از حفره هایی در اندازه 4 آنگستروم تشکیل شده اند که سایز هر یک از آنها به صورتی تعیین شده است که باعث می شود مولکول نیتروژن از آنها اجازه عبور نداشته باشد.

نحوه کارایی این دستگاه به چه صورت است؟

نحوه کار این دستگاه به صورتی است که هوای فشرده بعد از گذشتن از مراحل تعیین شده، وارد یکی از برج ها می شود. از آنجایی که نیتروژن اجازه ورود به این مواد را ندارند، از برج خارج شده و بقیه گازها و اکسیژن وارد ذرات کربن مولکولارسیو می شوند و در آن جا حبس می گردند. این کار تا جایی ادامه پیدا می کند که برج به مرحله اشباع برسد. در نتیجه نیتروژن لازم باقی می ماند و می توان از آنها استفاده کرد. بهتر است بدانید که اشباع انجام شده به میزان دبی هوای ورودی، مشخصات جاذب و حجم آن وابسته است.

پس با اشباع شدن یک برج، نیاز است که عمل جداسازی بین دو برج انجام شود و مخزن دوم جایگزین شود. گاز نیتروژن نیز به صورت مداوم در مخزن باقی مانده و ذخیره می شود. در نتیجه اگر به فشار بیشتری نیاز داشت، این کار به وسیله کمپرسور انجام می شود. در نتیجه جداسازی نیتروژن به وسیله فناوری PSA انجام می گیرد. این دستگاه با توجه به خط تولید هوای فشرده باعث می شود تا موادی مرغوب و طبق استانداردهای ویژه تولید شود که دارای خلوص 95.5 درصدی است.

چگونه می توان باعث افزایش راندمان دستگاه نیتروژن ساز شد؟

از آنجایی که اغلب افراد به دنبال این هستند که بتوانند راندمان دستگاه خود را برای داشتن یک عملکرد بهتر در صنایع افزایش دهند، بهتر است بدانید که این کار به روش های مختلفی امکان پذیر است. بنابراین از جمله مهمترین روش هایی که به وسیله آن می توان این راندمان را افزایش داد می توان به موارد ذکر شده در زیر اشاره کرد:

 • مورد بررسی قرار دادن فشار و عدم نشتی هوا
 • استفاده کردن از فیلتر و مواد جاذب مرغوب
 • انجام سرویس دوره ای از دستگاه برای اطمینان از سلامت دستگاه نیتروژن ساز
 • بررسی عملکرد خودکار تخلیه دستگاه
 • استفاده از درایر یا خشک کن هوا

قیمت نیتروژن ساز

دستگاه نیتروژن ساز صنعتی یکی از مهمترین تجهیزاتی است که در صنایع زیادی به کار برده می شود. با این وجود زمانی که افراد قصد دارند برای تهیه آن اقدام کنند، تنها چیزی که بعد از کیفیت مورد توجه قرار می گیرد، قیمت است. بهتر است بدانید که قیمت امر مهمی در انتخاب این دستگاه به حساب می آید که با توجه به فاکتورهای مهمی تعیین می گردد. از جمله مهمترین آن ها می توان به نوع برند و کیفیت آن اشاره کرد.

نیتروژن ساز صنعتی

همچنین این دستگاه با توجه به ظرفیت درخواستی شرکت های مصرف کننده تولید می شود و به صورت اختصاصی طراحی می گردد. پس بعد از کسب تاییدیه های لازم، در اختیار مصرف کننده قرار می گیرد و هزینه آن بر این اساس نیز می تواند متفاوت باشد. هزینه تمام شده این دستگاه، بسیار به صرفه خواهد بود و به راحتی می توانید آن را برای صنایع خود تهیه کنید. 

 کاربرد دستگاه نیتروژن ساز

به دلیل کارایی مهم نیتروژن ساز صنعتی در خارج کردن اکسیژن از فضا، این دستگاه در کاربردهای زیادی ایفای نقش می کند. از آنجایی که وجود اکسیژن باعث زنده ماندن باکتری های هوا ساز و احتمال بروز خطر احتراق و واکنش پذیری با دیگر گازها می شود، پس این دستگاه از اهمیت کارایی زیادی برخوردار است. از جمله مهمترین کاربردهای آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • وجود این دستگاه در صنایع پتروشیمی باعث جلوگیری از تخلخل نهایی در مخازن شده و کیفیت محصول را افزایش می دهد. خلوص مورد نیاز در این سیستم 95% تا 99.99 % می باشد.
 • برای محافظت از انواع لوله هایی که در صنایع نفت وجود دارند و افت فشار در آن ها ایجاد شده است، از دستگاه نیتروژن دار استفاده می شود.
 • برای انتقال دادن مواد تولیدی از مخازن در پالایشگاه ها می توان از دستگاه نیتروژن ساز استفاده کرد.
 • برای از بین بردن عامل احتراق که همان اکسیژن است در معادن به یک دستگاه نیتروژن ساز نیاز است.
 • برای حفظ کیفیت محصولات صنایع غذایی، جلوگیری از فاسد شدن آن ها و تازگی مواد و افزایش مدت زمان نگهداری مواد نیاز به نصب نیتروژن ساز می باشد.
 • برای پیشگیری از احتراق در مکان های مختلف
 • برای خشک کردن دانه های کشاورزی و حفظ کیفیت بذر و ماندگاری آن ها

کلام آخر

بهتر است بدانید که برای اطلاع از قیمت این دستگاه و یا خرید تجهیزات هوای فشرده، باید به کارشناسان مطرح در نمایندگی های معتبر تماس حاصل فرمایید. این قیمت به درصد خلوص مورد نیاز تجهیزات خط تولید و استاندارد دستگاه ها وابسته است. این دستگاه از هزینه تعمیر و نگهداری پایینی برخوردار می باشد و ساختار بسیار ساده ای دارد. بر این اساس وجود آن برای صنایع ضروری است. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.