مقالات

راهنمای تجهیزات هوای فشرده

راهنمای تجهیزات هوای فشرده

هوای فشرده یکی از مهمترین نیاز صنایع محسوب می شود که به وسیله تجهیزات زیادی تامین می گردد. بنابراین بهتر است بدانید که هوای فشرده دارای تجهیزات مهمی می باشد که معمولا افرادی که با آنها سروکار دارند، باید از راهنمای تجهیزات هوای فشرده اطلاع داشته باشند. بنابراین در ادامه برای آشنایی با آن ها بهتر است که با ما همراه باشید.

تجهیزات هوای فشرده

سیستم های هوای فشرده برای آن که بتوانند به وظیفه خود به درستی عمل کنند و عملکرد صحیحی داشته باشند، به مهمترین تجهیزات نیاز دارند. در واقع به این دسته از سیستم ها کمپرسور گفته می شود که وظیفه آن ها افزایش فشار سیال تراکم پذیر گاز و بخار می باشد. به همین منظور از آن ها در صنایع زیادی استفاده گسترده می شود و نمی توان اهمیت آن را نادیده گرفت. در واقع بهتر است بدانید که تجهیزات هوای فشرده از مهمترین بخش های خطوط هوای کمپرسورها محسوب می شوند. از آنجایی که اکثر کمپرسورهای پیستونی به کمک هوای فشرده کار می کنند، برای افزایش فشار به این تجهیزات نیازمند هستند.

راهنمای تجهیزات هوای فشرده

لازم به ذکر است که زمانی که در ساخت کمپرسورها از انواع این تجهیزات استفاد نشود، باعث می شود که در مسیر افت فشار ایجاد شود. همچنین به جرات می توان گفت که بدون وجود این تجهیزات عملکرد کمپرسور به شدت با اختلال روبرو خواهد شد و افت پیدا می کند. به این صورت در زمانی که مشغول به کار است، انرژی بیشتری مصرف می کند. چرا که عملکرد این تجهیزات، با افزایش فشار حرکت هوا نسبت مستقیم دارد. پس باید در انتخاب این تجهیزات بسیار دقت کنید، چرا که برای کمپرسورها از اهمیت زیادی برخوردار است.

انتخاب این تجهیزات

در انتخاب این تجهیزات بهتر است بدانید که هر یک از آن ها با توجه به نوع کمپرسور، تناسب کمپرسور، نوع لوله کشی و انتقال هوای فشرده در طول مسیر انتخاب می شوند. میزان هوایی که قرار است در این دستگاه فشرده سازی شود نیز در انتخاب کردن این تجهیزات از نقش بسیار مهمی بهره مند است. شرکت های زیادی در تلاش هستند تا بهترین انواع این تجهیزات را روانه بازار کنند تا کاربران بتوانند در کمپرسورهای خود از آنها استفاده کاربردی داشته باشند. به همین دلیل افرادی که به سراغ این دسته از تجهیزات می روند، باید از راهنمای خرید تجهیزات هوای فشرده اطلاع داشته باشند.

راهنمای تجهیزات هوای فشرده

همانطور که ذکر شد، هوای فشرده در واقع همان دستگاه های کمپرسور باد می باشند که در صنایع زیادی به کار برده می شوند. بنابراین زمانی که به سراغ تهیه و خرید آن ها می روید، این آشنایی با راهنمای تجهیزات هوای فشرده است که به شما کمک می کند یک انتخاب صحیح داشته باشید. در واقع این راهنمایی تنها در زمان خرید نمی باشد و به کمک آن می توانید به روش های نگهداری و تعمیر این دستگاه نیز پی ببرید. با توجه به نقش اساسی سیستم های هوای فشرده، انتخاب کردن و نگهداری صحیح از آن ها از اهمیت زیادی برخوردار است. پس بهتر است که با راهنمای تجهیزات کمپرسور هوا با ما همراه باشید.

قبل از خرید باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

زمانی که برای خرید تجهیزات هوای فشرده اقدام می کنید، باید در نظر داشته باشید که به چه مقدار فشار و جریان هوایی نیاز دارید و یا اینکه ظرفیت و عملکرد دستگاه را در نظر بگیرید. پس بهتر است به موارد ذکر شده در زیر توجه کنید:

  • در زمان خرید بهتر است به دنبال دستگاه هایی بروید که دارای CFM و یا توان 140 تا 150 درصد باشد. اگر این مقدار معمولا در کمپرسورها ثابت است، ولی گاهی ممکن است تحت رطوبت و شرایط باد، گرما و سرما قرار بگیرد که بهتر است به آن ها در زمان خرید این دستگاه توجه کنید.
  • عملکرد کمپرسور هوا را باید در نظر داشته باشید. همچنین باید تعیین کنید که به دنبال چه سایزی از دستگاه هستید. چرا که در انواع سایزهای بزرگ برای رفت و برگشت های عظیم یا توربو و کوچک که قابل حمل برای باد کردن لاستیک ها و … می باشند، موجود هستند.
  • انواع آن را در نظر بگیرید که قرار است در چه صنایعی و برای چه کاری از آن ها استفاده کنید.
  • ویژگی ها و مشخصات هر دستگاه را بررسی کنید و به سراغ برندهای مطرح بروید.
  • صدا دار یا بی صدا بودن آن را مدنظر قرار دهید و در نظر بگیرید که به چه میزان هوای فشرده برای صنایع خود نیاز دارید.
  • مهمترین اصول، این است که آیا قطعات این دستگاهی که تهیه می کنید موجود هستند یا خیر. به تک مرحله ای و دو مرحله ای بودن کمپرسور نیز توجه کنید.

روش های نگهداری تجهیزات قطعات فشرده

از دیگر عوامل مهم در راهنمای تجهیزات هوای فشرده روش های نگهداری از این قطعات و تجهیزات است. برای آن که بتوانید عمر مفیدی به تجهیزات خود ببخشید، باید با توجه به راهنمایی های موجود، بهترین روش ها را پیاده کنید. روش نگهداری آن ها به صورت اصولی و صحیح کارایی دستگاه و طول عمر آن را افزایش داده و هزینه های جانبی شما را تا حد زیادی کم می کند.

چرا که خرید کمپرسور هوا که دستگاه های حساسی هستند که در عین اینکه نگهداری آنها کار سختی نیست، عدم نگهداری از آن ها نیز می تواند خسارت های زیادی را برای شما ایجاد کند. بنابراین سرویس کردن این تجهیزات، در بازه های زمانی مشخص شده به صورت روزانه، هفتگی و یا حتی ماهانه باید انجام بگیرد. این می تواند شامل بررسی موارد گوناگونی باشد که از نظافت آن ها گرفته تا چک کردن کابل ها و تعویض کردن قطعات می باشند. همچنین بهتر است بدانید که چک کردن روغن نیز در آن ها بسیار حائز اهمیت است. باعث می شود عملکرد دستگاه شما به درستی صورت بگیرد.

 کلام آخر

زمانی که تصمیم گرفتید به سراغ تجهیزات هوای فشرده بروید، باید بتوانید ابتدا به راهنمای خرید و نگهداری این تجهیزات توجه کنید. به  این صورت می توانید تا حد زیادی از هزینه های اضافی خود کم کنید و از همه مهمتر، انتظار یک عملکرد صحیح از این تجهیزات داشته باشید. پس بهتر است که این راهنما را فراموش نکنید. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.