مقالات

درایر تبریدی چیست؟ و چگونگی کار با آن

درایر تبریدی

از دسته تجهیزات مهمی که اغلب به کار برده می شود و نقش مهمی را در صنایع بازی می کند، می توان به درایرها اشاره کرد که در انواع متفاوتی طراحی و تولید شده اند. نوعی از درایرها، درایر تبریدی می باشد که از کارایی به خصوصی بهره مند است و بهتر است قبل از خرید با آن آشنا شوید.

درایر تبریدی به چه دردی می خورد؟

یکی از آسان ترین و کم هزینه ترین راه ها که اغلب در سیستم های هوای فشرده برای جداسازی آب استفاده می شود، می توان به درایرهای تبریدی اشاره کرد. که در سیستم های هوای فشرده نصب می شوند. در واقع با نصب کردن درایر می توان از میزان رطوبت و زنگ زدگی در سیستم های لوله کشی و تجهیزات بادی جلوگیری کرد. طراحی ساختار این دستگاه به صورت یک یخچال می باشد که هوای کمپرسور قبل از ورود به خط لوله اصلی ابتدا وارد درایر می شود. این دستگاه به صورتی طراحی شده است که می تواند دمای هوا را تا 3 درجه سانتی گراد سرد کند.

درایر تبریدی

محصول مدنظر به صورتی است که در جلوی کمپرسور نصب شده و با کاهش دادن هوای ورودی باعث جدا شدن ذرات آب و رطوبت از هوا می شود. این دستگاه در اصل نوعی خشک کن است که در کمپرسور برای حذف کردن رطوبت هوا به کار برده می شود. از آنجایی که کمپرسور رطوبت بیرونی را مکش می کند، برای جلوگیری از آسیب احتمالی از قطعات کمپرسور باید این دستگاه را نصب و راه اندازی کنید. این دستگاه هوای فشرده را خنک کرده و اجازه می دهد تا آب موجود در هوای فشرده متراکم شده و از هوا جدا شود. بهتر است بدانید که وجود این درایر برای هر کمپرسوری واجب و ضروری است.

نحوه کارکرد درایر تبریدی به چه صورت است؟

از آنجایی که رطوبت می تواند به صورت های گوناگونی وارد کمپرسور هوا شود، در نتیجه می تواند این رطوبت جذب کمپرسور شده و به دستگاه هایی که با قدرت کم کار می کنند و یا دارای قطعات نادرست هستند، آسیب وارد شود. همچنین در برخی از مواقع کمپرسورهایی هستند که در محیط هایی با رطوبت بیشتر کار می کنند، بنابراین این دستگاه بیشتر در معرض آسیب قرار دارد. برای کاهش میزان رطوبت در هوای فشرده و افزایش عمر دستگاه باید این دستگاه خشک کن را در کمپرسور نصب کرد. این وسیله باعث کاهش چشمگیر رطوبت در کمپرسور شده و همچنین می تواند آلودگی های هوا را از بین ببرد. این دستگاه یک محیط ایمن و بهداشتی تر برای کار کردن کمپرسور ایجاد می کند.

از عمومی ترین رطوبت گیرهای هوای فشرده می توان به درایر تبریدی اشاره کرد که طراحی ساده و کارکرد مهمی دارند. همچنین بهتر است بدانید که نگهداری و تعمیر این دستگاه بسیار ساده و کم می باشد. از مهمترین دستگاه های تجهیزات عمومی پنوماتیک می توان به درایرها اشاره کرد. این دستگاه یک مبدل بین کمپرسور و قسمت ورودی هوا است که باعث تصفیه هوای وارد شده به سالن می شود. از این دستگاه به راحتی می توان در کارخانه های بزرگ صنعتی تولید فلزات، کارخانه هایی با دستگاه های فلزی، کارخانه های تولید مواد غذایی و سردخانه ها و انبارهای نگهداری مواد غذایی و میوه و … استفاده کرد.

مزایای درایرهای تبریدی

خرید کمپرسور هوا مزایای زیادی دارد مثلا آنها را در کاربردهای گسترده ای به کار می برند و نقش خود را ایفا می کنند. همچنین در تمامی این کاربردها، هوای فشرده باید تمیز و خشک باشد. از آنجایی که هوای فشرده تصفیه نشده دارای آلاینده های مایع، گاز و جامد می باشد که بسیار خطر آفرین است، می تواند به دستگاه آسیب وارد کند. از جمله مهمترین آسیب هایی که نبود درایر می تواند به وجود آورد، می توان به خوردگی لوله های کمپرسور، صدمات و نقص تجهیزات هوا، نشت هوای فشرده به دلیل خوردگی لوله ها، کیفیت پایین رنگ، بدتر شدن فرآیندهای رنگ آمیزی الکترواستاتیک و کاهش کیفیت محصول نهایی اشاره کرد.

پس استفاده از درایر تبریدی می تواند از بروز این مشکلات جلوگیری کند. از جمله مهمترین مزایای استفاده از درایرهای تبریدی می توان به موارد ذکر شده در زیر اشاره کرد:

  • به نقاط شبنم 3 درجه سانتیگراد یا 37 درجه می رسد.
  • هزینه سرمایه اولیه پایین
  • هزینه عملیاتی نسبتا کم
  • هزینه نگهداری کم
درایر تبریدی

نکات مهم در خرید درایرهای تبریدی

زمانی که برای خرید درایر تبریدی اقدام می کنید، باید به نکات مهم توجه کنید تا بتوانید این محصول را در کیفیت درجه یک و عملکرد عالی تهیه و خریداری کنید. از جمله مهمترین نکات در خرید درایرها می توان به موارد ذکر شده در زیر اشاره کرد:

  • ماکسیم جریان که به مقدار جریان قابل عبور از درایر گفته می شود که باید بالاتر از ماکزیمم جریانی باشد که کمپرسور تولید می کند. اگر حجم این دستگاه از حجم هوای فشرده تولید شده بیشتر باشد، باعث ایجاد شدن افت فشار می شود. پس باید به این مقدار در درایر توجه کنید.
  • ماکسیم فشار که به حداکثر فشار ایجاد شده در درایر گفته می شود که باید از ماکسیم فشار کمپرسور بالاتر باشد.
  • ماکزیمم دمای هوای محیط که در عملکرد این دستگاه نقش دارد. بنابراین هر چه دمای محیط افزایش پیدا کند، درایور ممکن است خاموش شود. پس بهتر است که در روزهای گرم تابستان، دمای اتاق کمپرسور خود را مورد کنترل قرار دهید.
  • دمای ورودی که باید در درایر در یک حد مشخص شده باشد. چرا که اگر بالاتر برود؛ می تواند به قطعات درایر آسیب وارد کند. همچنین رطوبت نیز می تواند ظرفیت خود را در رسیدن به نقطه شبنم از دست بدهد.

کلام آخر

درایرهای تبریدی در انواع گردشی و غیر گردشی طراحی و ساخته شده اند که از قابلیت های زیادی بهره مند هستند. پس باید بتوانید برای تهیه و خریداری آن ها به یک برند شناخته شده و مطرح مراجعه کنید. برندهای مطرح مانند اطلس کوپکو همیشه بهترین کیفیت را در مقابل قیمت مقرون به صرفه عرضه می کنند. پس باید بتوانید به نکات مهم در خرید درایر کمپرسور توجه کنید تا بتوانید یک محصول عالی را در عملکرد بی نقص تهیه و خریداری کنید. درایرها نقش مهمی را در سیستم کمپرسور بازی می کنند. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.