مقالات

با انواع کمپرسور هوا آشنا شوید

انواع کمپرسور هوا

از تجهیزات پرکاربرد در صنایع می توان به کمپرسورهای هوا اشاره کرد. این محصول در انواع متفاوتی طراحی و تولید شده است که نمی توان اهمیت آن را در صنایع نادیده گرفت. در واقع کمپرسور یک سیستم هوای فشرده است که هر یک از آنها دارای وظیفه مخصوصی می باشد. پس بهتر است که در ادامه با انواع کمپرسور هوا آشنا شوید و آن ها را بیشتر بشناسید.

کمپرسور هوا چه کارایی دارد؟

یکی از انواع دستگاه های مکانیکی که با کمک یک موتور الکتریکی و یا موتور گازی وسیله ای را کنترل می کند و حجم هوای پیش رونده را می مکد. به این صورت هر حجم هوا در یک نقطه محدود بسته شده و هوا با فشار بالا به مخزن انتقال پیدا می کند. به این ترتیب هوای فشار بالا، برای کنترل کردن یک سخت افزار از مخزن جمع کننده به بیرون خارج می شود. این وسیله در انواع متفاوتی طراحی شده است و میتواند هوای فشرده مورد نیاز صنایع را تهیه کند. به کمک این دستگاه می توان در وقت و هزینه به صورت چشمگیری صرفه جویی کرد. چرا که این دستگاه باعث افزایش سطح بهره وری و عملکرد بهتر در آن می شود.

انواع کمپرسور هوا

مکانیزم کار کردن با این دستگاه به این صورت می باشد که هوا را به داخل پیستون می کشد و با فشرده کردن آن نیروی لازم را ایجاد می کند. این محصول از کاربردهای گسترده ای بهره مند است که نمی توان اهمیت آن را در صنایع نادیده گرفت. این دستگاه با محبوس کردن هوا در یک محفظه و یا مخزن و فشار دادن آن کار می کند. این کمپرسور توسط یک موتور نیرو می گیرد و انرژی الکتریکی را به کمک اجزای تشکیل دهنده کمپرسور به انرژی جنبشی تبدیل می کند. در واقع می توان گفت این دستگاه یک عملکرد شبیه به موتور احتراقی دارد.

با انواع کمپرسور آشنا شوید

با توجه به اینکه در کارخانه ها و کارگاه های زیادی از این دستگاه استفاده می شود، این دستگاه معمولا جایگاه ثابتی دارد و به صورت برقی به کار برده می شود. اما انواع دیگری نیز از آن در بازار موجود می باشند که می توان از آن ها در هر مکانی که در آن منبع برق نیز وجود ندارد استفاده کرد. بهتر است انواع کمپرسور هوا را بشناسیم که به شرح زیر هستند:

کمپرسور جابجایی مثبت

این نوع از دستگاه کمپرسور، حجم مشخصی از هوا را محبوس می کند و با کاهش دادن فضا باعث افزایش فشار می شود. از مهمترین انواع این کمپرسور می توان به انواع پیستونی، پیستونی بدون روغن، دیافراگمی، مارپیچی، مارپیچی غیر روغنی، مارپیچی مایع تزریقی، دندانه دار، فرفره ای و پره ای اشاره کرد.

کمپرسور دینامیکی

این نوع از دستگاه به انتقال انرژی به سیال به صورت دائمی می پردازد. همچنین در دسته کمپرسورهای گریز از مرکز و محوری قرار دارد که وظیفه مهمی را در فشرده سازی هوا به عهده دارد.

هایپر کمپرسور

نوعی از انواع کمپرسورها وجود دارند که به صورت فوق فشار بالا هستند که به آنها هایپر گفته می شود. این نوع محصول برای پلیمری شدن گاز به صورت رفت و برگشتی به این صورت طراحی و تولید شده اند.

 کمپرسور اسکرو

اسکرو از انواع این محصول به حساب می آید که از دسته بدون روغن ها محسوب می شود و عملکرد آن بر پایه حرکت دورانی دو رزوه در دو جهت مخالف می باشد. این حرکت در اصل باعث بالاتر رفتن فشار و دما می شود و در نتیجه می تواند فشار مورد نیاز را فراهم کند.

 کمپرسور پیستونی

این نوع از دستگاه های مکانیکی پیستونی، از بهترین های بازار محسوب می شود که طرفداران زیادی دارد. این محصول از پیستون بهره مند است که در آن ابتدا پیستون به سمت پایین حرکت کرده و هوا به درون آن کشیده می شود. سپس پیستون به پایین ترین حد رسیده و با بسته شدن ورودی هوا، باز دوباره به سمت بالا حرکت می کند. به  این صورت حجم هوا کم شده و فشار به آن اضافه می گردد. در نهایت سوپاپ خروجی باز شده و هوای فشرده شده به سمت مخزن می رود.

کمپرسور چرخنده یا روتاری

پره ای که در این دستگاه به کار برده شده است، شبیه به پیستون می باشد و پوسته آن دارای عملکردی به صورت یک سیلندر است. پره در اصل باعث تقسیم شدن فضای بین سیلندر و پیستون می شود که آن را به دو قسمت مکش و تخلیه تقسیم می کند. می توانید آن را در انواع ثابت و متغیر تهیه کنید.

کمپرسور بی صدا

از بهترین انواع کمپرسورهای موجود در بازار، می توان به نوع سایلنت یا بی صدا اشاره کرد که از ویژگی های منحصر به فردی برخوردار هستند. این دستگاه با مایعات کار می کند. این در حالی است که سایر کمپرسورها برای هوا و یا گاز به کار برده می شوند.

انواع کمپرسور هوا

راهنمای خرید انواع کمپرسور

به دلیل اهمیت و گستردگی انواع کمپرسور هوا بهتر است که در زمان خرید به نکات مهمی توجه کنید. این نکات به شرح زیر هستند:

سایز مخزن که باید متناسب با کارگاه یا مکان مورد نظر باشد.

قدرت موتور که هر چه موتور بزرگ تر باشد، سرعت بیشتری از باد را ذخیره می کند.

ولتاژ و آمپر، از مهمترین فاکتورهای خرید محسوب می شوند که باید در ایده آل ترین شکل انتخاب شوند.

جایگزینی پیستون و خروجی هوای آزاد که باید مشخص شود.

دوره کار کمپرسور که نشان دهنده توانایی موتور دستگاه ا ست و نشان می دهد که دستگاه تا چه مدت زمانی می تواند کار کند و تا چه زمانی باید استراحت کند. این یکی از مهمترین فاکتورهای خرید کمپرسور می باشد.

کلام آخر

در زمان خرید انواع کمپرسور هوا بهتر است ابتدا مشخص کنید که از این دستگاه قرار است با توجه به کاربردهای گسترده آن در چه محیطی استفاده کنید. سپس می توانید آن را در نوع مورد نظر و با توجه به ویژگی های ذکر شده در هر کمپرسور تهیه کنید. مراجعه به یک برند شناخته شده به شما کمک می کند تا بتوانید بهترین نوع این دستگاه را در عملکرد عالی و کیفیت درجه یک و قیمت باورنکردنی تهیه کنید. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.