مقالات

آشنایی با واحد هواساز اسکرو

واحد هواساز اسکرو

آشنایی با خرید واحد هواساز اسکرو برای افرادی که در مشاغل خود از این وسیله استفاده می‌ کنند می‌ تواند بسیار مفید و کلیدی باشد. وقتی که انقلاب صنعتی در جهان رخ داد زمینه ی بهره برداری و استفاده از ابزار های صنعتی از جمله ابزار آلات بادی گسترش بسیار زیادی پیدا کرد. واحد هواساز اسکرو جزو یکی از مهم ترین قسمت های یک کمپرسور اسکرو محسوب می‌ شود. و در واقع به عنوان نیروی محرکه تمام ابزارهای صنعتی بادی و پنوماتیکی به حساب می‌ آید. و نام دیگر آن گیرنده ی کمپرسور نیز می باشد.

جالب است بدانید که واحد های هوای کمپرسور اسکرو در دو نوع مختلف روغنی و بدون روغن تولید و عرضه می‌ شوند.

واحد هواساز اسکرو

وظیفه ی اصلی واحد هواساز کمپرسور اسکرو فشرده سازی هوای محیط اطراف و افزایش فشار آن می باشد.  واحد هواساز هوای محیط اطراف را به‌خوبی مکش می‌ کند. با استفاده از روتور نر و ماده که این روتور ها به وسیله ی نیروی محرک الکتروموتور به حرکت در می آیند هوای مکیده شده را فشرده می کند. و به سمت خروجی یعنی مخزن هوا هدایت می کند.

وقتی که روتورها مشغول انجام عمل فشرده سازی هستند، برای کاهش اصطکاک و حرکت راحت تر آن ها از روغن کمپرسور استفاده می‌ کنند. این روغن با توجه به برند ایرند، میزان ساعت کار کرده ی ایران و موقعیت مکانی کمپرسور و حتی فصل مورد استفاده، دارای انواع مختلفی می باشد. و با توجه به تمامی این عوامل باید مناسب ترین روغن را برای کاهش اصطکاک روتورها استفاده کنید.

سایر مشخصات واحد هواساز اسکرو

واحد های هواساز اسکرو در ظرفیت های مختلف ۲۰۰۰ لیتری ۳۰۰۰ لیتری ۴۰۰۰ لیتری۵۰۰۰ لیتری تا ۵۰۰۰ لیتری موجود می باشند. و شما باید با توجه به ظرفیت هوادهی که مورد نیاز تان هست مناسب ترین واحد هواساز اسکرو را انتخاب کنید.

نکته‌ ای که در امر آشنایی با واحد هواساز اسکرو باید آن را بیاموزید این است که اگر ظرفیت واحد هواساز بالا باشد دور آن کم تر خواهد بود. در نتیجه طول عمر بالاتر و استهلاک کمتری را تجربه می کنند.

اگر قصد آشنایی با واحد هواساز اسکرو را دارید، باید بدانید که این واحد در کشور های مختلفی تولید و مونتاژ می‌ شود. که معتبر ترین آن ها عبارتند: از آلمان، ایتالیا، فنلاند، انگلستان، بلژیک، هند، ترکیه و چین. در نتیجه اگر مشاهده کردید که واحد هواساز اسکرو مورد نظر شما متعلق به یکی از این کشور ها می باشد، در خرید خود تعلل نکنید و مطمئن باشید که از کیفیت بالایی برخوردار خواهد بود.

چگونگی نگهداری از واحد هواساز اسکرو:

نگهداری صحیح از واحد هواساز کمپرسور اسکرو باعث افزایش طول عمر آن خواهد شد. در نتیجه باید نکات مهم در امر نگهداری از آن را بشناسید و به خوبی آن ها را رعایت کنید.

• اولین نکته ای که برای نگهداری از این واحد باید انجام دهید چک کردن به موقع میزان روغن موجود در سیستم می باشد. این کار را برای روانکاوی ایرند باید به صورت مداوم انجام دهید و هرگز از آن غافل نباشید.

• با توجه به برند ایرندی که استفاده می کنید، باید مناسب ترین نوع روغن را انتخاب کنید و  با توجه به برند ایرند مورد نظر از روغن مناسب با آن برند بهره ببرید.

• باید سعی کنید که فیلتر ورودی هوا را به صورت پیوسته و مداوم چک کنید و به تعویض به موقع آن ها بپردازید. زیرا اگر تعویض فیلتر ورودی هوا به موقع انجام نشود می‌تواند آسیب‌ های زیادی به واحدِ هواساز وارد کند. در نتیجه در امر آشنایی با واحد هواساز اسکرو این نکته بسیار ضروری می باشد.

استفاده از آنلودر با کیفیت جزو نکاتی می باشد که رعایت آن در نگهداری بهتر از واحد هواساز کمپرسور اسکرو نقش دارد.

باید تمام شرایط جوی و محیطی بر اساس موارد ذکر شده در دفترچه راهنمای کمپرسور به صورت کامل رعایت شود.

استفاده از کابین مناسب و مرغوب برای جلوگیری از ورود گرد و غبار به داخل کابین کمپرسور جزو نکات ضروری و مهم در امر نگهداری از واحد هواساز کمپرسور اسکرو به حساب می آید.

تمام قطعات مصرفی کمپرسور مانند: بلبرینگ، بوش، کاسه، نمد و غیره باید هر بیست هزار ساعت یکبار تعویض شوند .تا از بروز آسیب های احتمالی جلوگیری شود.

کاربرد های واحدِ هواساز کمپرسور:

یکی از کلیدی ترین مواردی که در آشنایی با واحد هواساز اسکرو باید به آن توجه ویژه‌ ای شود کاربرد های این وسیله می باشد. می‌ توان از این وسیله در صنایع مختلفی مانند: صنایع چاپ و بسته بندی، نساجی، معدن، پتروشیمی، نیروگاه، صنایع غذایی و صنایع داروسازی استفاده کرد. در نتیجه می توانیم بگوییم که این دستگاه کاربرد زیادی در صنعت و مشاغل گوناگون دارد.

مزیت استفاده از واحدِ هواساز اسکرو:

آشنایی با واحد هواساز اسکرو و استفاده از آن بدون شک دارای مزیت های بسیار زیادی می باشد. که آگاهی از این مزایا می‌ تواند باعث استفاده ی بهتر از این دستگاه شود.

واحد هواساز اسکرو

تحمل دما و فشار بالا:

واحد هواساز اسکرو قابل استفاده در دمای بالا و ظرفیت‌ های بسیار بالا می باشد. زیرا به خوبی دمای بالا را تحمل می کند و هرگز در اثر افزایش دما دچار آسیب خاصی نمی‌شود. و قابلیت ایجاد فشار تا حداکثر ۱۰ بار را دارا می باشد.

همه ی این موارد نشان می‌ دهند که راندمان این دستگاه، مقاومت و آستانه ی تحمل آن بسیار بالا و مناسب است. و همین موضوع جزو مهم ترین دلایل برای این است که در صنعت های مختلف مورد استفاده قرار بگیرد.

طول عمر بالا:

معمولاً تمامی واحد های هواساز با هر برند و مدلی که باشند، دارای طول عمر بسیار بالایی هستند. و طول عمر بالای آن ها سبب می‌ شود تا طی سالیان طولانی بدون مشکل، بازدهی مناسبی از خود ارائه دهند و در کارگاه ها و کارخانه ها و صنعت های مختلف مورد بهره‌ برداری قرار بگیرند.

اتصال به الکتروموتور:

واحد هواساز کمپرسور قابلیت اتصال به الکتروموتور را به صورت کوپله مستقیم و یا تسمه ای دارا می باشد. این مسئله جزو مزیت های بسیار مهم و تاثیرگذار این وسیله به حساب می آید. جهت خرید کمپرسور هوا با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.