مقالات

آشنایی با اجزای کمپرسور هوا

اجزای کمپرسور هوا

کمپرسور هوا از دسته تجهیزاتی است که در صنایعی که به هوای فشرده نیاز دارند به کار برده می شود. چرا که وظیفه مهمی را در فشرده سازی هوا به عهده دارد. ولی برای آن که این دستگاه بتواند کارایی صحیحی داشته باشد، به اجزا و قطعات مهمی نیازمند است که باید سعی کنید به آشنایی با اجزای کمپرسور هوا بپردازید تا بتوانید استفاده صحیحی از این دستگاه داشته باشید.

آشنایی با اجزای کمپرسور هوا

قبل از هر چیزی بهتر است بدانید که اصلا کمپرسور هوا به چه دردی می خورد. این دستگاه هوا را که یک گاز تراکم پذیر است، در مخزن خود متراکم کرده و آن را در مواقع ضروری با فشار بالا خارج می کند. در واقع عملکرد اصلی که این دستگاه به عهده دارد، این است که به گرفتن هوا با فشار کم و تحویل در فشار بالاتر آن می پردازد. بهتر است که در زمانی که قصد دارید با این دستگاه کار کنید، به ظرفیت آن توجه ویژه ای داشته باشید. چرا که ممکن است به دلیل عدم توجه کردن به این آیتم مهم، فشار زیادی به کمپرسور وارد شود که در نتیجه باعث خرابی و استهلاک آن می شود.

اجزای مهمی در ساخت کمپرسور هوا به کار برده شده است، که به شما کمک می کند بتوانید بهترین استفاده را از آن داشته باشید. بنابراین از اجزایی که در این دستگاه به کار برده می شوند، می توان به موارد ذکر شده در زیر اشاره کرد:

گیج

گیج وسیله ای است که برای نمایش دادن فشار داخلی مخزن به کار برده می شود و به کمک آنها می توانید از به وجود آمدن مشکل و آسیب به دستگاه دیگری جلوگیری کنید.

کلید

کلیدها، معمولا به صورت اتوماتیکی طراحی شده اند که وظیفه مهمی را در قطع و وصل کردن جریان برق به عهده دارند.

شیر

شیرهای زیادی در کمپرسور به کار برده شده است که معمولا از نوع یک طرفه هستند. این شیرها برای مکش و دمش به کار برده می شوند و در واقع همانطور که از نام آن پیداست، از بازگشت هوا جلوگیری می کنند.

سوپاپ اطمینان

یکی از اجزای کاربردی کمپرسورهای باد، سوپاپ اطمینان است که به عنوان یک قطعه مکانیکی مهم شناخته شده است. در واقع در زمانی که قطع و وصل توسط کلید در این دستگاه عمل نکند، این سوپاپ وارد عمل می شود. همچنین اگر هوای داخل مخزن زیاد باشد، باعث می شود تا مقداری از آن خارج شود و در نتیجه با این کار از وارد شدن آسیب به موتور دستگاه به صورت جدی خودداری می کند.

شیر خروجی

در آشنایی با اجزای کمپرسور هوا بهتر است بدانید که یکی دیگر از مهمترین این اجزا، شیر خروجی می باشد که برای خارج کردن هوای داخل مخزن به کار برده می شوند.

چه خطرات رایجی در کمپرسورها وجود دارند؟

بهتر است بدانید که انواع قطعات و اجزای به کار برده شده در کمپرسورها نیازمند نگهداری صحیح و سرویس دهی هستند. پس زمانی که به آن ها توجهی نشود، قطعا این محصول با خطرات زیادی روبرو می شود که می توان به موارد مهمی اشاره کرد:

  • بروز صدای زیاد یکی از رایج ترین خطراتی است که ممکن است برای کمپرسورها ایجاد شود. اگر حجم صدای تولید شده به وسیله این دستگاه زیاد باشد، باعث می شود تا افرادی که کنار آن کار می کنند، به کاهش شنوایی دچار شوند.
  • دودها از دیگر خطراتی هستند که از کمپرسورهای گازی و دیزلی به دست می آیند. این دستگاه ها از خود گازهای سمی تولید می کنند. به همین دلیل بهتر است که از انواع این کمپرسور بیشتر در فضای باز استفاده کرد.
  • خطرات الکتریکی، زمانی رخ می دهند که اتصالات برقی به درستی انجام نشوند. به این صورت می تواند اپراتورهای دستگاه را به شوک الکتریکی دچار کرد. در این زمان ممکن است خطرات زیادی ایجاد شود که باعث بروز صدمات زیاد به دستگاه می شود. بنابراین باید بتوانید تمامی اتصالات برقی را با توجه به دستورالعمل های ذکر شده در دفترچه راهنمای کمپرسور هوا انجام داده و بررسی کنید.
  • بهتر است بدانید که هوای تحت فشار و ابزارهای پنوماتیکی، ذراتی را با خود حمل می کنند. برخورد کردن آن ها با اپراتور باعث ایجاد صدمات جسمی زیادی به افرادی می شود که در اطراف این دستگاه کار می کنند. این ذرات همچنین می توانند باعث بروز آسیب به دستگاه شما شوند.
  • برخورد کردن هوای فشار بالا با اپراتور می تواند باعث بروز آسیب های زیادی شود. از جمله انسداد رگ ها و پاره شدن اندام ها می باشد. همچنین پاره شدن لاله گوش نیز خطراتی است که به دلیل بالا رفتن فشار ایجاد می شود.

چطور می توان بروز این خطرات را کاهش داد?

شاید با خود فکر کنید که چطور می توان بروز این خطرات را کاهش داد. در واقع با انجام دادن نکات ایمنی و شرایط نگهداری صحیح می توانید تا حد زیادی این خطرات را کاهش دهید. همچنین لازم است بدانید که تنفس کردن در هوایی که چنین مقادیری از آلاینده ها وجود داشته باشد، برای سلامتی مضر است. کمپرسور تمامی این آلاینده ها را مکش می کند.

اجزای کمپرسور هوا

ولی اگر خودتان را در برابر این آلاینده ها ایمن نگه دارید، و در مکانی کار کنید که تهویه مناسب وجود داشته باشد، یا از تجهیزاتی مانند ماسک استفاده کنید، می توانید از بروز این خطرات جلوگیری کنید و در عین کار کردن سلامتی خود را حفظ کنید. بهتر است بدانید که رعایت نکردن آن ها می تواند آسیب های جدی به شما وارد کند، پس باید در زمان کار کردن به نکات ایمنی توجه ویژه داشته باشید و آنها را رعایت کنید.

کلام آخر

در آشنایی با اجزای کمپرسور هوا می توانید تشخیص دهید که هر قطعه می تواند چه آسیب هایی به همراه داشته باشد؛ پس تلاش خود را برای نگهداری صحیح از آن ها و مراقبت های ایمنی بیشتر می کنید. بنابراین بهتر است که راجع به این محصول تحقیقات خود را انجام دهید و به یک برند شناخته شده و مطرح مراجعه کنید تا بتوانید یک خرید کمپرسور هوا ایده آل داشته باشید. قطعات به کار رفته در این دستگاه باید بتوانند کیفیت درجه یک و مطلوبی داشته باشند. می توانید به نمایندگی های مطرح در این زمینه مراجعه کنید. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.